Ziua vârstnicilor sărbătorită şi la Rovinari | Primăria oraşului Rovinari

Consiliul Local Rovinari în colaborare cu Serviciul Public de Asistenta Sociala si Casa de Cultura Rovinari au organizat cu ocazia Zilei Internationale a Persoanelor Vârstnice, o manifestare în cinstea acestora. Astfel, 180 de persoane de peste 60 de ani s-au bucurat si au uitat pentru o zi de singuratatea si de greutatea vârstei care-i apasa. Alaturi de masa festiva organizata, si de spectacolul de muzica populara oferit de o formatie din Rovinari, vârstnicii si-au aratat maiestria într-un concurs de dans în urma caruia au fost premiati de catre Primarul Dorin Filip.

Multi dintre vârstnicii ramasi singuri pe drumul vietii, au avut momente de mare bucurie când si-au regasit vechii prieteni, fiind pentru prima data la aceasta sarbatoare.

„Nimic nu este greu când îti doresti ceva cu adevarat pentru a aduce bucurie în sufletele celorlalti, mai ales când ai si posibilitati”, a declarat Primarul Dorin Filip.