Planul de dezvoltare urbană al oraşului Rovinari | Primăria oraşului Rovinari

Primăria Rovinari a depus un plan integrat de dezvoltare urbană la Agenţia de Dezvoltare Regională Sud – Vest Oltenia, în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013 – Axa Prioritară 1 „Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – poli urbani de creştere”, domeniul major de intervenţie 1. 1 „Planuri integrate de dezvoltare urbană”, sub domeniul „Centre urbane”, în vederea obţinerii unei finanţări nerambursabile. Planul integrat este format din 3 proiecte, două de infrastructură publică urbană şi unul de reabilitarea infrastructurii sociale.

Cele trei proiecte sunt:

1. AMENAJARE ZONĂ CENTRALĂ PIETONALĂ;

2. AMENAJARE TROTUARE ŞI PARCĂRI;

3. EXTINDERE SISTEM DE SUPRAVEGHERE VIDEO DIGITALĂ.

1. AMENAJARE ZONĂ CENTRALĂ PIETONALĂ  presupune:

• Extinderea şi reabilitarea spaţiilor plantate (gard viu, pomi, bănci, gazon);
  • Realizarea unei fântâni arteziene;
  • Amenajarea unei zone publice de atracţie pentru petrecerea timpului liber;
  • Îmbunătăţirea aspectului oraşului prin crearea unor puncte de atracţie;
  • Delimitarea zonei centrale a oraşului;

Pentru atingerea obiectivelor propuse în scopul revitalizării zonei se doresc a fi atinse urmatoarele puncte :

• Iluminarea pietonală cu mijloace moderne de calitate;
  • Înlocuirea mobilierului urban cu unul mai modern;
  • Plantarea unor arbuşti şi flori pentru ornament;
  • Alei pentru biciclete şi role;
  • Înlocuire pavaj existent.

Lucrări de amenajare arhitecturală a platoului Casei de Cultură Rovinari, prin crearea de noi elemente destinate spaţiului verde şi reabilitarea pavajului, pe suprafaţa de 3608 mp.

• Montare sistem de iluminat public ambiental, pe structură de tip baghetă luminoasă;
  • Montarea de elemente de mobilier urban;
  • Amenajarea spaţiului verde existent;
  • Amenajarea unei piste de biciclete care să urmeze traseul Bd.Minerilor – Platou Casă Cultura – Str. Prieteniei.

2. AMENAJARE TROTUARE ŞI PARCĂRI

Lucrări de construcţie spaţiu de parcare, pe strada Prieteniei, pe o lungime de 100 m şi lăţime de 2.5 m, prin sacrificarea din suprafaţă trotuar. Spaţriul rămas destinat trotuarului are lăţime de minim 1 m, asigurând circulaţia pietonilor în deplină siguranţă.
Lucrări de extindere spaţiu de parcare, pe strada Prieteniei, parcare aferentă Casei de Cultură, pe o suprafaţă de 400 m, prin sacrificarea aleilor pietonale.
Lucrări de construcţie pistă de biciclete, pe strada Florilor, pe o lungime de 250 m şi lăţime de 1.5 m.

3. EXTINDERE SISTEM DE SUPRAVEGHERE VIDEO DIGITALĂ

Suplimentarea sistemului de supraveghere stradală cu 62 de camere video, montate pe suporţi ficşi, conectate la două unităţi digitale de înregistrare. Supraveghere video permanentă (24/7) şi în timp real a unor obiective perimetrale de interes edilitar ridicat, precum şi a unor intersecţii principale din oraşul Rovinari, a porţiunilor de artere de trafic limitrofe şi a unor obiective locale de interes social aflate în proximitatea acestora, eficientizarea activităţilor de depistare, combatere şi instrumentare juridică a infracţiunilor, reducerea accidentelor, fluidizarea traficului rutier şi creşterea gradului de protecţie a mediului.
Monitorizarea video a zonelor limitrofe unor intersecţii principale din  oraşul Rovinari (treceri pietonale, trotuare şi porţiuni de artere rutiere) ca zone cu nivel ridicat de aglomerare pietonală şi risc mărit de producere a fenomenelor infracţionale şi a accidentelor;

Supravegherea străzilor limitrofe unor obiective locale de interes social

• Asigurarea coordonării eficiente a echipelor de intervenţie;
  • Înregistrarea evenimentelor pentru realizarea studiilor de caz şi achiziţia de probe juridice;
  • Supravegherea directă a persoanelor suspecte pentru determinarea incipientă a fenomenelor contravenţionale şi infracţionale;
  • Descurajarea fenomenului contravenţional/infracţional şi îmbunătăţirea nivelului de siguranţă socială şi securitate al cetăţenilor.
  • Creşterea încrederii populaţiei în eficienta serviciilor de asigurare a liniştii şi ordinii publice furnizate de PC Rovinari

Valoarea totală a celor trei proiecte se ridică la aproximativ 1.306.530 euro, bani proveniţi din fonduri externe nerambursabile, iar Consiliul Local Rovinari va contribui cu doar 2 % din totalul cheltuielilor, durata de execuţie fiind de 12 luni.