Seminar de Informare a IMM-urilor desfăşurat la Rovinari | Primăria oraşului Rovinari

Marţi 23 iunie 2009 în sala de Şedinţe a Consiliului Local Rovinari a avut loc o sesiune de comunicare şi informare asupra fondurilor nerambursabile destinate mediului de afaceri, desfăşurată cu ocazia primei „Săptămâni Europene a IMM-urilor”, campanie de promovare a antreprenoriatului în Europa şi de informare a antreprenorilor despre ajutorul de care pot beneficia la nivel european, naţional şi local.

Evenimentul a fost derulat de către Instituţia Prefectului – Judeţul Gorj în parteneriat cu Oficiul Judeţean pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit Gorj, Oficiul Teritorial pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii şi Cooperaţie Craiova, Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Sectorial „Dezvoltarea Resurselor Umane”-Regiunea Sud-Vest Oltenia. La seminar au participat oameni de afaceri rovinăreni.

Seminarul de informare intitulat „Programele de Finanţare-Oportunităţi pentru Întreprinzătorii Gorjeni” s-a desfăşurat după următorul program:
1.    Cuvânt introductiv susţinut de către Lorena Vîlceanu ca reprezentantă a Prefecturii Gorj;
2.    Prezentarea Programului Operaţional Sectorial „Dezvoltarea Resurselor Umane de către Ileana Alionescu şi Mihaela Moţa -OIR POS DRU SV OLTENIA;
3.    S-a prezentat Programul Operaţional Sectorial „Creşterea Competitvităţii Economice” de către Florin Mogoe- OTIMMC Craiova;
4.    Prezentarea Programului Operaţional Regional de către Dan Laurenţiu- ADR SV OLTENIA;
5.    Prezentarea Programului Naţional pentru Dezvoltare Rurală prezentat de către Runcan Dumitru şi Iftimie Cătălin-OJPDRP GORJ
Seminarul s-a încheiat cu întrebările şi nelămuririle oamenilor de afaceri care au participat.