Şcolarii şi preşcolarii din Rovinari au început şcoala | Primăria oraşului Rovinari

Ieri, în oraşul Rovinari au început şcoala peste 2500 de şcolari şi preşcolari. La manifestările prilejuite cu ocazia deschiderii anului şcolar 2011-2012 au fost prezenţi: primarul Dorin Filip, viceprimarul Chivu Laurenţiu, şi consilierii locali.

Primarul oraşului Rovinari i-a asigurat pe elevi, părinţi şi profesori că sunt în sarcinile de serviciu ale primăriei şi consiliului local crearea condiţiilor optime de studiu pentru elevii rovinăreni. Mai mult decât atât, aceştia vor fi sprijiniţi de autorităţile locale ori de câte ori vor avea nevoie.

Important de ştiut că toate unităţile de învăţământ din localitate şi-au primit elevii în cele mai bune condiţii. Dacă anul trecut au fost anvelopate termic toate şcolile, anul acesta au continuat investiţiile în reabilitarea, modernizarea şi dotarea cu mobilier a unităţilor şcolare.