Filip Dorin începe curăţenia de primăvară | Primăria oraşului Rovinari

Ca în fiecare primăvară,  oraşul Rovinari se pregăteşte de curăţenie. Vineri, 16 Martie, Primăria Rovinari a dat startul campaniei de curăţenie de primăvară, printr-o acţiune organizată de primarul Filip Dorin.

Astfel, la iniţiativa acestuia, angajaţii primăriei s-au împărţit în două grupuri şi au adunat mare parte din deşeurile nedegradabile (PET-uri, pungi, sticle, etc) de pe suprafaţa întregului oraş.

Acţiunea a durat două ore şi a reprezentat începutul curăţeniei de primăvară, care va include printre multe altele îngrijirea şi toaletarea tuturor copacilor din oraş pentru a avea un aspect plăcut şi îngrijit; refacerea marcajului rutier şi vopsirea bordurilor; plantarea florilor de primăvară; salubrizarea străzilor, spaţiilor verzi şi a locurilor publice.

Edilul-şef, Filip Dorin, şi-a propus să dea o nouă faţă oraşului, să cureţe spaţiile publice, spaţiile verzi dintre blocuri, în scopul îmbunătăţirii calităţii mediului, înfrumuseţării oraşului şi salubrizării acestuia, precum şi să dea astfel un exemplu locuitorilor. Pe această cale, primarul îi invită pe toţi iubitorii naturii de a da o mână de ajutor autorităţilor administraţiei publice, prin participarea activă la aceste acţiuni.