Comunicat de presă | Primăria oraşului Rovinari
Pagina contact
Arhivă
Adrese diverse

Având in atenție proiectele Primăriei Orașului Rovinari privind accesarea fondurilor europene nerambursabile pentru:

– stimularea investițiilor directe autohtone și străine in scopul creării de noi locuri de muncă și implicit a revigorării economiei locale;
– asigurarea condițiilor normale de viață tuturor concetătenilor prin furnizarea serviciilor de utilităti publice;
– realizarea de investitii in vederea reabilitarii clădirilor publice din localitatea noastră.

Tinând seamă de faptul că acestea nu pot fi materializate intrucât consilierii locali P.N.L. nu au participat la sedinta organizată in vederea aprobării acestora, subliniem că, din cauza acestei modalităti de abordare și tratare a problemelor comunității noastre, exista riscul pierderii unor finanțări foarte importante, respectiv:

a) 4 milioane de euro pentru inființarea unui parc industrial in care ulterior se vor investi alte zeci de milioane de euro;
b) 1 milion euro pentru reabilitarea canalizarii, precum si a altor lucrari in domeniul alimentarii cu apa in Vîrț;
c) 1,2 milioane euro pentru reabilitarea cladirilor publice din localitatea noastră.

In acest context, prezentul comunicat reprezintă în esentă un apel de conștientizare a consilierilor locali, care fiind in slujba cetateanului, nu au doar drepturi, ci si obligatii, a caror nerespectare – pe langa sancțiunea electorală, atrage inclusiv angajarea raspunderii civile/penale, după caz.

Primar,
Robert Dorin Filip

    
Cauta
Retele Sociale