O creşă cu 60 de locuri va fi construită în centrul oraşului Rovinari | Primăria oraşului Rovinari

Drumurile foarte des parcurse la Bucureşti, de către primarul Dorin Filip în ultima perioadă, au dat roade. Primăriei Rovinari i-a fost aprobată construcţia unei creşe prin Programul Naţional de Dezvoltare a Infrastructurii (P.N.D.I. din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului), program ce dezvoltă mai multe proiecte de investiţii în infrastructură care să ducă la modernizarea localităţilor. Creşa cu trei grupe va avea 60 de locuri şi va fi amplasată pe Bulevardul Minerilor din centrul oraşului Rovinari.

Clădirea va avea forma literei „U” şi regim de înălţime parter, iar construcţia cuprinde următoarele spaţii: bucătărie, spălătorie/uscătorie, 3 camere de îngrijire, 3 dormitoare, 3 camere multifuncţionale, cabinet medical, depozit cărucioare, birou administrare nursă, garderobă şi grup sanitar. Construirea creşei va ajuta la dezvoltarea sub aspect social a zonei, va crea locuri de muncă şi va avea un impact pozitiv asupra vieţii cetăţeanului.

În prezent, în oraşul Rovinari, există o creşă (cu 20 de locuri autorizate), care în ultimul timp nu mai face faţă numărului mare de cereri. La această creşă sunt înscrişi copii cu vârsta între 2-3 ani, care beneficiază în intervalul 7.00 – 17.00 de hrană (2 mese + supliment de luni până vineri), supraveghere, program de somn, diferite activităţi adecvate vârstei lor.