Ziua Eroilor marcată prin depuneri de coroane | Primăria oraşului Rovinari

Ziua Eroilor de anul acesta a fost marcată de autărităţile rovinărene prin depuneri de coroane şi o slujbă religioasă în cinstea eroilor neamului. Evenimentul a fost marcat la Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Rovinari acolo unde este înmormântat Sublocotenentul (p.m.) Constantin Laurenţiu Lixandru. La eveniment au participat primarul şi viceprimarul oraşului Rovinari, consilieri locali, membrii familiei şi camarazii militarului căzut la datorie în Afganistan, elevi şi profesori de la G.S.I. Rovinari. După slujba de pomenire a avut loc depunerea coroanelor.

Primăria şi Consiliul Local Rovinari doresc ca Ziua Eroilor de anul viitor să fie comemorată pe Aleea Eroilor din Rovinari, alee ce va fi deschisă cu bustul Sublocotenentului (p.m.) Constantin Laurenţiu Lixandru şi care se va construi între Ştrandul Orăşenesc Rovinari şi Blocul M2.