Reprezentanţi ai oraşelor Turek şi Turkler în vizită la Rovinari | Primăria oraşului Rovinari
Pagina contact
Arhivă
Adrese diverse

Vineri 21 august 2009 cu ocazia desfăşurării Festivalului Berii, în oraşul Rovinari au sosit două delegaţii străine formate din primarul oraşului Turkler Hayri Cavusoglu din Turcia şi reprezentanţi ai oraşului Turek din Polonia. Oraşul Rovinari este înfrăţit cu oraşul Turek, iar vizita reprezentanţilor acestui oraş constituind-o consolidarea relatiilor de prietenie, colaborare şi cooperare în viitor. În acest scop au fost dezvelite două panouri cu cele mai semnificative  simboluri ale celor două oraşe unul la „Tractoraş”, iar celalalt în parcul central. Celor din Turkler li s-a înmânat cheia de aur a oraşului Rovinari de către primarul Dorin Filip şi urmează ca în toamnă sau cel mai probabil anul viitor oficialii oraşului nostru să fie invitaţi în Turkler

pentru a semna actele de înfrăţire a celor două oraşe. După descoperirea celor două panouri, oaspeţii noştrii au fost invitaţi la sediul Primăriei Rovinari unde s-a susţinut şi o conferinţă de presă. La intrarea în sediul primărie aceştia au fost întâmpinaţi cu tradiţionala pâine şi sare.

Primarul Filip Dorin a declarat că „aceste evenimente de înfrăţire dintre oraşul Rovinari şi oraşele amintite reprezintă paşi uriaşi pentru dezvoltarea, înnoirea şi prosperitatea oraşului nostru, pentru viitorul său. Dezvoltarea şi întreţinerea relaţiilor de prietenie, de colaborare multilaterală cu aceste oraşe, reprezintă un câştig imens pentru oraşul nostru. Vom învăţa unii de la alţii cum să ne promovăm oraşele, cultura, tradiţia, vom căpăta noi idei de civilizaţie, ne vom însuşii din experienţa lor cât mai multe”.
După conferinţa de presă oaspeţii noştrii împreună cu edilii locali ai oraşului s-au plimbat prin centrul Rovinariului pe Bulevardul Minerilor. Aceştia au stat în Gorj trei zile timp în care au vizitat câteva obiective turistice ale judeţului nostru: Mânăstirea Polovragi, Peştera Polovragi, Mânăstirea Tismana, Rânca , iar luni dimineţa au părăsit România.
    
Cauta
Retele Sociale