Dorin Filip a dispus acţionarea în regim de urgenţă pentru deszăpezire | Primăria oraşului Rovinari

În dimineaţa de 11 februarie 2010, primarul oraşului Rovinari, Dorin Filip şi-a aşteptat angajaţii în faţa primăriei. La ora 8 dimineaţa toţi angajaţii au început să cureţe zăpada din curtea primăriei, precum şi de pe trotuarele şi parcarea din faţa instituţiei. În frunte cu primarul, viceprimarul, secretarul şi administratorul public, funcţionarii publici au lăsat pentru aproximariv o oră munca de birou şi au dat un exemplu de muncă în beneficiul comunităţii. Primarul Dorin Filip este şeful comandamentului de iarnă şi a condus acţiunea de deszăpezire din oraş.

Din cauza căderilor masive de zăpadă şi a codului galben au fost scoşi în stradă încă din cursul nopţii angajaţii de la Spaţii Verzi, angajaţii de la Apă Canal şi Salubritate, dar şi beneficiarii ajutorului social conform Legii 416/2001, acestora li s-a trasat sarcina de a degaja zăpada de pe trotuare, dar şi de la intrările în unităţile de învăţământ şi spital. Primarul oraşului face un apel şi la agenţii economici pentru a curăţa zapadă din faţa magazinelor.