Miss Crăciuniţa la a VII-a ediţie | Primăria oraşului Rovinari

Sâmbătă, 11 decembrie 2010, pe scena Casei de Cultură din Rovinari, s-a desfăşurat cea de-a VII-a ediţie a concursului „Miss Crăciuniţa”, eveniment organizat de Primăria şi Consiliul Local Rovinari, împreună cu Casa de Cultură şi Biblioteca Rovinari. Evenimentul s-a bucurat de un interes enorm din partea publicului rovinărean, sala fiind arhiplină.

În competiţie au intrat 11 tinere din Rovinari, care au trecut prin următoarele probe: parada crăciuniţelor, proba de cultură generală, proba de aptitudini şi prezentarea ţinutei de seară. Spectacolul a fost unul reuşit, publicul, putând urmării vals, dansuri ţigăneşti şi mini-şcenete de teatru. Dar şi colinde, jocuri şi dansuri populare susţinute de cei mai talentaţi copii din Rovinari (Clubul Elevilor Rovinari şi Grădiniţa Nr. 1 Rovinari). Pe scenă au mai urcat formaţia Trio de la Palatul Copiilor din Tg-Jiu, Enimen, dar şi Narcotic Sound, care au ridicat spectatorii în picioare.

Juriul a fost format din: Dorin Filip – primarul oraşului Rovinari, Laurenţiu Chivu – Viceprimarul oraşului Rovinari, Constantin Podaru – administratorul public al primăriei, Cătălin Bengulescu – directorul Casei de Cultură, Dorina Radu, Adina Chiru, Ileana Creţan, Ovidiu Argintaru – consilieri locali, dar şi câştigătoarea ediţiei trecute Roxana Eleonora Vaideş.

Juriul a avut o de luat o decizie foarte grea, pentru că toate participantele au fost superbe. Cu toate acestea Miss Crăciuniţa 2010 a fost desemnată participanta cu nr. 7 – Lascu Mirabela Claudia, elevă la Grupul Şcolar Industrial. Locul doi – Andreea Ionela Burticică, locul trei – Oana Raluca Şerpe. Premiul de popularitate a fost câştigat de Alexandra Palela. Merită felicitate şi celelalte concurente: Bardan Raluca Emanuela, Prună Adelaida Mădălina, Popa Lorena Elena, Bilan Elena Aurora, Brumar Larisa Mihaela, Andreucă Bianca Maria, Rusu Loredana.

După prestaţia din timpul spectacolului, concluzia multora a fost aceea că oraşul Rovinari nu duce lipsă de tineri talentaţi, care obligă Primăria şi Consiliul Local Rovinari, să continue lucrurile bune care au în centru tinerii din acest oraş.