Credincioşii din Rovinari au primit „Lumină Sfântă” de la Ierusalim | Primăria oraşului Rovinari
Pagina contact
Arhivă
Adrese diverse

Lumina Sfântă de la Ierusalim, adusă în ţară de o delegaţie a Patriarhiei Române a ajuns şi la credincioşii din Rovinari. De la Aeroportul „Henri Coandă”, Lumina a fost împărţită tuturor reprezentanţilor eparhiilor din ţară prezenţi sâmbătă pe aeroport şi adusă în toate reşedinţele de judeţ.

Primarul oraşului Rovinari, Dorin Filip împreună cu reprezentanţii Catedralei Ortodoxe din Rovinari, au fost la Târgu Jiu şi au făcut ca în Noaptea de Înviere, credincioşii veniţi la biserică, să primească „Lumina Sfântă” adusă direct de la Ierusalim.

Este pentru prima dată când această lumină ajunge şi la bisericile ortodoxe din oraşul nostru. Mai mult decât atât, Poliţia Locală din Rovinari a făcut posibil ca şi bolnavii internaţi la Spitalul „Sfântull Ştefan” din localitate să primească lumină.

    
Cauta
Retele Sociale