Constantin Laurentiu Lixandru a fost condus pe ultimul drum | Primăria oraşului Rovinari

Sublocotenentul post mortem Constantin Laurenţiu Lixandru a fost înmormântat marţi 10 mai 2011 în curtea Bisericii Monument Istoric „Sf. Ioan Botezătorul” (1840) din localitate, fiind condus pe ultimul drum de aproximativ 3000 de oameni. Printre aceştia s-au numărat: General Maior Dr. Ştefan Dănilă – Şeful Statului Major General (care a şi prezentat mesajul de condoleanţe transmis de Gabriel Oprea ministrul apărării naţionale), General de Brigadă Ariton Ioniţă – Şeful Statului Major al Forţelor Terestre, Comandantul Diviziei 1 – General Maior Nicolae Dohotariu, Comandant Brigada 2 Infanterie Rovine – General Brigadă Emil Tudosie, prefectul judeţului Gorj – Liviu Andrei, preşedintele Consiliului Judeţean Gorj – Ion Călinoiu, primarul oraşului Rovinari – Dorin Filip, consilierii locali, rude, prieteni, camarazi.

Slujba de înmormântare a fost oficiată de un sobor formată din 10 preoţi dintre care 2 preoţi militari. Trupul neînsufleţit al militarului a fost depus încă de duminică seara la Catedrala „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Rovinari, unde a avut loc şi slujba de înmormântare. După discursurile oficialităţilor, Constantin Laurenţiu Lixandru a fost înmormântat cu onoruri militare.

Primarul Dorin Filip a fost alături de familia îndoliată pe tot parcursul acestui nefericit eveniment. Acesta a propus consiliului local, ca Lixandru Constantin Laurenţiu să fie declarat post mortem, cetăţean de onoare al oraşului Rovinari, iar o stradă din oraş sai poarte numele; mai mult decât atât, Primăria Rovinari va realiza o alee a eroilor care va fi deschisă cu numele Sublocotenentului p.m. Lixandru Constantin.