Cetăţenii pot beneficia de reducerea de 10 % pentru plata impozitului până la 31.03.2014, după această dată se vor calcula penalităţi de întârziere | Primăria oraşului Rovinari

Primăria şi Consiliul Local Rovinari informează cetăţenii oraşului, plătitori de taxe şi impozite asupra faptului că termenele de plată ale acestora sunt:

Semestrul I – 31 martie 2014

Semestrul II – 30 septembrie 2014

Mai mult decât atât, Consiliul Local Rovinari prin hotărârea nr. 148 din 18.12.2013 acordă o bonificaţie de 10 % din impozitul datorat, contribuabililor care-şi plătesc anticipat impozitele şi taxele locale până la 31 martie 2014, pentru întreg anul fiscal.

Aşadar, cetăţenii care nu şi-au plătit taxele şi impozitele datorate, mai au la dispoziţie doar luna martie, timp în care dacă-şi achită impozitele beneficiază de bonificaţia de 10 %, după data de 31 martie 2014, nu doar, că nu se mai acordă reducerea de 10 % din impozitul datorat, dar se calculează pentru primul semestru majorări de întârziere de 2 % pe lună pentru suma scadentă.