Popescu Cristina a primit titlul de „Cetăţean de Onoare” din partea consiliului local | Primăria oraşului Rovinari

Consiliul Local Rovinari i-a acordat titlul de „Cetăţean de Onoare”, cea mai înaltă distincţie civică, domnişoarei Popescu Cristina Georgiana, pentru rezultatele sportive deosebite (în domeniul canotajului) obţinute în competiţiile sportive internaţionale. După ce în anii trecuţi a obţinut medalia de aur la Campionatul Mondial de Juniori desfăşurat în Lituania, dar şi două medalii de aur obţinute la Campionatul European de Juniori desfăşurat în Belarus, o medalie de aur în Belgia, în luna august a acestui an a reuşit să câştige medalia de aur la dublu rame, (alături de colega sa din Târgu Jiu – Denisa Tîlvescu ) la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing – China.

Pentru performanţa obţinută, primarul Dorin Filip a iniţiat două proiecte de hotărâre: unul pentru acordarea titlului de „Cetăţean de Onoare”, iar celălalt pentru premierea acesteia cu suma de 10.000 lei. Consiliul Local Rovinari a fost de acord cu proiectele iniţiate de către primarul oraşului şi, astfel, Popescu Cristina a devenit la cei 18 ani, primul şi probabil cel mai tânăr cetăţean de onoare al Oraşului Rovinari.