Reguli de siguranţă privind utilizarea gazelor naturale | Primăria oraşului Rovinari
Pagina contact
Arhivă
Adrese diverse

După tragicul eveniment care a avut loc luni dimineaţa în oraşul nostru, Primăria Rovinari recomandă cetăţenilor din localitate şi nu numai, respectarea unor reguli de siguranţă pentru evitarea unor astfel de evenimente în  viitor, şi anume:
• Improvizaţiile la instalaţii şi manevrarea incorectă a aparatelor pe gaz constituie un permanent pericol de explozie.
• Pentru a evita evenimente cu consecinţe atât de grave, consumatorii casnici trebuie să elimine orice posibilitate de montare ilegală a unor racorduri la instalaţiile interioare de utilizare a gazelor naturale.
• Orice modificare la instalaţiile interioare trebuie realizată exclusiv prin intermediul unor firme specializate şi autorizate.
• Consumatorii trebuie să fie atenţi la modul de aprindere a arzătoarelor, astfel încât să nu genereze acumulări de gaz, aceasta fiind una din cauzele cele mai frecvente ce stau la baza exploziilor.
• Curăţarea coşurilor de fum este esenţială pentru prevenirea unor evenimente grave.
• Verificarea şi curăţarea coşurilor de fum este recomandabil să fie făcută de cel puţin două ori pe an – neapărat o dată înaintea începerii sezonului rece – şi exclusiv prin intermediul firmelor autorizate sau a persoanelor autorizate în acest sens.
• Nu obturaţi canalul de fum!
• Verificarea şi revizia instalaţiilor de gaz – pentru siguranţa fiecărei familii.
• Asiguraţi ventilarea permanentă a încăperilor în care sunt instalate aparate cu flacără liberă.
• Aerisiţi încăperile înainte de aprinderea focului.

Instalaţiile interioare de gaz se pot degrada în timp – îmbinări slăbite, robinete care nu mai prezintă o etanşeitate completă, fisuri etc. –  acestea putând duce la acumulări de gaze. Pentru a evita acumulările de gaz este necesară efectuarea verificărilor şi reviziilor periodice la instalaţiile de gaz, obligatoriu o dată la doi ani pentruverificări , şi o dată la zece ani pentru revizii de către firme specializate în domeniu, autorizate de A.N.R.E.

În cazul că simt miros de gaz în interiorul locuinţei, cetăţenii sunt rugaţi să aplice următoarele măsuri de siguranţă:
• să stingă toate focurile;
• să deschidă imediat toate uşile şi ferestrele;
• să nu manevreze aparate electronice;
• să nu aprindă lumina;
• să nu verifice cu flacără instalaţiile de gaze naturale;

Remedierea neconformităţi în instalaţiile de gaz, depistate la verificări şi revizii se face  exclusiv prin intermediul firmelor autorizate. Un simplu apel telefonic poate preveni apariţia unor evenimente grave. Dacă simţiţi miros de gaz într-un imobil sau pe stradă, apelaţi de urgenţă dispeceratul Serviciul Urgente Gaze nonstop: la numerele de telefon 0253/928 ; 0800877778 sau la numărul  unic de urgenţă 112.

    
Cauta
Retele Sociale