Greenpeace lansează proiectul “Energie verde pentru viitor curat”
Pagina contact
Arhivă
Adrese diverse

panouri solare scoala gimnaziala nr 1

Astăzi 1 Iulie 2015, la Şcoala Generală Nr.1 din oraşul Rovinari a fost inaugurat proiectul “Energie verde pentru viitor curat”.  Astfel s-au montat pe acoperişul şcolii 40 de panouri solare, însumând o putere instalată de aproximativ 10 KW. Acestea vor asigura circa 25% din necesarul de energie electrică al şcolii. Instalaţia fotovoltaică a  fost proiectată să furnizeze energie electrică în sistemul naţional în perioadele în care consumul şcolii este mai mic decât puterea generată de aceasta.

Realizarea acestui proiect a fost posibilă datorită  bunei colaborări dintre Greeenpeace România şi autorităţilor locale. Mulţumim D-lui Ionuţ Cepraga, coordonatorul proiectului, întregii echipe Greenpeace, Directorul şcolii gimnaziale nr. 1, Dl Prunescu Romeo, autorităţilor locale şi tuturor ce au participat la acest proiect.

    
Retele Sociale
Sondaj de opinie:

Care din urmatoarele specializari in cadrul Colegiului "Gheorghe Tatarescu" sunt oportune elevilor nostrii?

Arată Rezultatele

Loading ... Loading ...