Activităţi educaţionale in luna ianuarie 2017 desfasurate in Scoala Gimnaziala Nr. 3, Rovinari | Primăria oraşului Rovinari

Vineri, 13.01.2017, elevii Şcolii Gimnaziale Nr. 3 Rovinari au desfăşurat activităţi în vederea sărbătoririi marelui poet şi cunoaşterii literaturii eminesciene în parteneriat cu Casa de Cultură şi Biblioteca Oraşului Rovinari, parteneriat care continuă colaborarea deosebit de bună dintre cele două instituţii.

Proiectul educaţional Mihai Eminescu „Luceafărul poeziei româneşti” a urmărit organizarea de activităţi diverse în vederea atingerii anumitor obiective specifice. Activităţile au fost desfăşurate la sediul celor două instituţii partenere, elevii fiind coordonaţi cu succes de către doamnele profesor de limba română Adam Delia şi Negomireanu Irina, alături de cadre didactice din diverse arii currriculare; astfel, elevii claselor a V-a si a Vl a au colorat insigne specifice evenimentului, elevii claselor a VII- a au prezentat un material PowerPoint despre viaţa şi opera marelui poet, elevii claselor a VIII-a au dezbătut teme şi motive din poezia eminesciană; de asemenea a fost organizată şi o expoziţie cu desene în creion realizate de către elevii claselor a VIII-a, au fost recitate poezii şi au fost audiate poezii în interpretarea unor actori celebri; elevii participanti au primit insigne si diplome specifice evenimentului. Prin acest proiect elevii şi-au putut dezvolta cunoştinţele despre Mihai Eminescu, apreciind operele marelui nostru poet. Ei au învăţat ce înseamnă un moment omagial şi cum trebuie desfăşurat, trăind momente de bucurie, emoţie, în acelaşi timp exprimându-şi liber sentimentele şi trăirile.

Atât dra. profesor Gheorghita-Schipor Laura-Maria, directorul şcolii, cât şi dna manager economist Cucu Mirela, din partea Casei de Cultură si a Bibliotecii Oraşului Rovinari au apreciat implicarea tuturor cadrelor didactice, cât şi interesul elevilor în aceste activităţi, urmând a fi desfăşurate alte activităţi comune şi proiecte educaţionale în viitorul apropiat.

Comisia metodica a invatatorilor a marcat acest evenimet luni, 16.01.2017, cand la clasa I B, prof. inv. Primar Boruga Maria a desfasurat o activitate care a avut drept scop promovarea in randul elevilor a valorilor nationale, elevii imbogatindu-si cunostintele despre marele peot Mihai Eminescu. Elevii au recitat versuri eminesciene, au urmarit o prezentare poer-point si au cantat pe versurile marelui poet.

Activitatea care a marcat Ziua Marii Uniri, 24.01.2017, a devenit o activitate traditionala in scoala noastra. Pe data de 20 ianuarie, elevii nostri, coordonati de catre cadrele didactice: Pereteanu Daniel, Negomireanu Irina, Adam Delia si Moise Vasilica au realizat un moment al Unirii care a strans laolalta in acelasi cuget si simtire spiritual patriotic de traire nationala a dreptatii istoriei. Activitatea a debutat intr-o atmosfera solemna, protocolară, prin marcarea evenimentului cu insemne tricolore semnificand drapelul României, realizate de elevi coordonati de prof. Negomireanu Irina precum si intonarea Imnului National Desteapta-te romane. Dl. Prof. de istorie, Pereteanu Daniel, a realizat o prezentare power point, in care a surprins aspecte istorice premergatoare actului Unirii, cat si Unirea ca moment edificator al statului roman. Debutat sub auspiciile sentimentului patriotic, momentul a surprins un recital de poezie patriotica din creatiile poetilor romani de catre elevi ai scolii: Rotaru Rebeca De la Nistru pân la Tisa- de Mihai Eminescu, elevi ai clasei a VI-a B: Enea Daniel, Pupăzan Elena, Damian Ionela, Enescu Andreea, Jianu Diana Oda ostasilor romani- de V Alecsandri-, Muscurici Robert, Surdoiu Roberta, Uscatescu Leonard- Scrisoarea a III a. La finalul spectacolului elevii au jucat Hora Unirii in curtea scolii alaturi de cadrele didactice din scoala.
O alta activitate de succes a elevilor nostri a fost participarea la concursul national COMPER, editia I, ianuarie 2017, cu sectiunile Comunicare in limba romana si Matematica. Clasele Preg A, IB, IIA, IIB, insumand 62 de elevi, sub indrumarea cadrelor didactice: Bolborea Mihaela, Boruga Maria, Sirbu Elena, Vladu Nicoleta au continuat traditia sustinerii acestui concurs in scoala noastra.

Tot in luna ianuarie 2017, elevi ai claselor primare au pregatit colaje, creatii artistico-plastice, postere cu mesaje ecologice in vederea participarii la CONCURSUL INTERJUDETEAN ,, ZONE UMEDE- SURSA DE VIATA” EXPOZITIE-CONCURS, EDITIA I, ce va avea loc in 02 FEBRUARIE 2017, la institutia partenera din Craiova.

Olimpiada de Religie Ortodoxa, etapa locala s-a desfaurat in scoala noastra, sambata, 28.01.2017, inregistandu-se 8 elevi calificati la etapa judeteana. http://cult-ura.ro/elevi-din-rovinari-calificati-la-faza-judeteana-a-olimpiadei-de-religie/

Olimpiada de limba romana desfasurata luni, 30.01.2017, a incheiat activitatile elevilor nostri din aceasta luna.